شرکت مهندسی پایا توسعه

آشنایی با استاندارد سیستم مدیریت کیفیت قطعات تولیدی و یدکی در صنعت خودرو
(IATF 16949:2016)

تدوین مشخصه فنی ISO/TS 16949 برای شرکتهای خودروساز و تامین کنندگان رده اول، منجر به این امر شده است که آنها تامین کنندگان خود را تشویق یا ملزم به استقرار یک سیستم مدیریت کیفیت بر مبنای این مشخصه فنی نمایند.

با توجه به اهمیت ارائه یکنواخت محصولات و خدمات منطبق با الزامات مشتری و الزامات قانونی و مقرراتی در زمینه تولید قطعات خودرویی، سازمان IATF (International Automotive Task Force) با همکاری سازمان بین المللی استاندارد(ISO)، استاندارد مدیریت کیفیت در صنعت خودرو را برای تولیدکنندگان قطعات خودرویی و شرکت‌های خودروسازی تدوین و منتشر کرده است.

استاندارد سیستم مدیریت کیفیت صنعت خودرو، الزامات سیستم مدیریت کیفیت را برای طراحی و توسعه، تولید، مونتاژ، نصب و ارائه خدمات جهت محصولات مرتبط با خودرو شامل محصولات با نرم افزار تعبیه شده در آن، تعیین می‌کند.

استاندارد سیستم مدیریت کیفیت قطعات تولیدی و یدکی در صنعت خودرو (ISO IATF / 16946:2016)

هدف استاندارد سیستم مدیریت کیفیت صنعت خودرو، توسعه یک سیستم مدیریت کیفیت می‌باشد که بهبود مداوم را با تاکید بر پیشگیری از ایجاد عیوب و کاهش نوسانات و اتلاف در زنجیره تامین میسر سازد.

استانداردIATF 16949:2016  بر مبنای استاندارد ISO 9001:2015 تدوین شده است با این تفاوت که بندهای تکمیلی در استانداردIATF لحاظ شده است.

اهمیت پیاده سازی استاندارد IATF 16949:2016 از این رو می‌باشد که ایجاد عیوب در زنجیره تامین می‌تواند منجر به صدمه‌های جبران ناپذیری به تولیدکنندگان قطعات خودرویی و شرکت‌های خودروسازی شود؛ بنابراین با بهبود مداوم و تاکید بر پیشگیری از ایجاد عیوب و کاهش نوسانات و اتلاف در زنجیره تامین منجر به توسعه سیستم مدیریت کیفیت می‌شود.

استاندارد سیستم مدیریت کیفیت صنعت خودرو، برای سایت‌هایی از سازمان که در آنها ساخت قطعات، ارائه خدمات و یا قطعات جانبی انجام می‌شود به کار می‌رود. استاندارد سیستم مدیریت کیفیت صنعت خودرو بایستی در سرتاسر زنجیره تامین خودرو به کار گرفته شود از جمله مراکزی که الزام جهت اخذ این گواهینامه دارند عبارتند از:

  • مراکز طراحی خودرو
  • مراکز توزیع خودرو
  • تولید کنندگان خودرو
  • تولیدکنندگان قطعات خودرو
  • تامین کنندگان متریال جهت ساخت قطعات خودرو
  • سازمانهای مدیریت کیفیت که با سازندگان خودرو در ارتباط ‌اند

استاندارد بین المللی ایزو IATF 16949 در یک سازمان اطمینان حاصل می‌کند که از طریق مدیریت صحیح فرایند و توسعه سیستم مدیریت کیفیت، منجر به پیشرفت کیفیت در محصولات و خدمات می‌شود که این امر باعث ایجاد وفاداری و پایبندی مشتریان و در نهایت رضایتمندی آنها نیز می‌شود.

مزایا استاندارد سیستم مدیریت کیفیت قطعات تولیدی و یدکی در صنعت خودرو
(IATF 16949:2016)

1-کنترل و پایش موثر فرآیندها 2-کشف بازار‌های جدید و رقابت در عرصه بین الملل 3-بیان شفاف اهداف و مشخص نمودن فرصت‌های تجاری جدید 4-افزایش رضایتمندی مشتریان در راستای بهبود کیفیت ارائه خدمات 5-در راس امور بودن مشتری و اطمینان‌یابی از برآورده‌کردن نیاز‌ها و رضایتمندی آنها 6-داشتن مشتری‌های وفادار و افزایش آنها 7-پیدا کردن مشتری‌های جدید و توسعه بخشیدن به تجارت 8-انجام موثر و هدفمندتر کار جهت افزایش تولید و اثربخشی آن و در نهایت کاهش هزینه‌های داخلی 9-نشان دادن توانایی سازمان در ارائه‌ی دائمی ‌و مستمر محصولاتی که خواسته و نیاز مشتری هستند و اطمینان از رعیت استانداردهای ایمنی‌ و قانونی‌ محصول

داشتن گواهینامه استاندارد ایزو IATF 16949 یکی از بهترین راه‌ها برای نشان دادن تعهد مداوم سازمان شما برای کنترل و ارائه محصولات با ثبات و با کیفیت است که این امر فرصت‌هایی برای حفظ و یا افزایش وفاداری مشتری و تایید و بهبود رقابت داخلی و بین المللی و دیگر مزایای تجاری می‌شود.

مراحل اخذ استاندارد سیستم مدیریت کیفیت قطعات تولیدی و یدکی در صنعت خودرو
(IATF 16949:2016)

1

تکمیل فرم پرسشنامه خدمات مشاوره یا تماس با مشاوران پایا توسعه

در صورت نیاز سایت ویزیت رایگان از سازمان شما

2

ارائه گزارش از وضعیت سازمان شما

3

اعلام قیمت و صدور پیش فاکتور

عقد قرارداد

4

طراحی الزامات، آماده سازی و فراهم کردن مستندات سیستم‌های مدیریت کیفیت در صنعت خودرو و تدوین راهکارهای اجرایی برای مستقر کردن سیستم و شفاف سازی مسئولیت افراد درگیر در فرآیند

آموزش سیستم‌های مدیریت کیفیت در صنعت خودرو به کلیه پرسنل درگیر در فرآیند

5

آماده سازی برای ممیزی

انجام ممیزی داخلی و حضور مشاوران در ممیزی خارجی

مراحل-دریافت-ایزو-9001-2015

دریافت مشاوره

لطفا از طریق دکمه زیر اقدام به ثبت درخواست مشاوره خود کنید