شرکت مهندسی پایا توسعه

از نقطه شروع تا بالاترین سطح کیفیت با دریافت گواهینامه 16949

گواهینامه 16949؛ بهترین راه برای افزایش کیفیت محصولات

گواهینامه 16946

امروزه صنعت خودروسازی به یکی از صنایع پرسود و مدرن در جهان تبدیل شده است. از آنجا که سطح رفاه زندگی مردم دنیا روزبه‌روز در حال افزایش است، طبیعتا یکی از نیازهای اصلی آنها امنیت در کنار کیفیت بالای محصولات خریداری شده است. به همین سبب گواهینامه‌های ایزو با هدف بهبود کیفیت خدمات و محصولات سازمان‌ها تهیه و تنظیم شد. صنعت خودروسازی از ابتدا تاکنون زیر نظر مستقیم ارگان‌های ناظر بر استاندارد و ایمنی محصولات بوده است. به همین علت نیز تمامی کمپانی‌های خودروسازی اقدام به دریافت گواهینامه‌های خانواده ایزو کرده‌اند.

در ادامه این مقاله قصد داریم تا به بررسی و معرفی یکی از این گواهینامه‌های ایزو یعنی گواهینامه 16949 بپردازیم. در ادامه همراه ما باشید.

 

با گواهینامه 16949 بیشتر آشنا شویم

گواهینامه 16946

طبق مقالات منتشر شده در وبسایت رسمی شرکت مهندسی پایا توسعه، استاندارد 16949 براساس گواهینامه ایزو 9001 تهیه و تنظیم شده است. این گواهینامه در 10 سال گذشته تنظیم شده و تاکنون چندین بار مورد ویرایش قرار گرفته است. استاندارد 16949 در تهران بیشتر روی ایمنی محصولات تولید شده کمپانی تمرکز می‌کند. شما به منظور دریافت این گواهینامه نیاز دارید تا برخی از الزامات ایمنی را در خط تولید کارخانه خود رعایت کنید.

گواهینامه 16949 به عنوان یکی از مهم‌ترین استانداردهای صنعت خودروسازی مطرح است. ضمن اینکه تمامی کمپانی‌های خودروسازی می‌توانند نسبت به دریافت استاندارد مذکور اقدام کنند. شرکت تویوتا به عنوان یکی از اولین کمپانی‌های خودروسازی بود که نسبت به دریافت این گواهینامه اقدام کرد.

 

فواید دریافت استاندارد‌ 16949 برای یک کارخانه خودروسازی چیست؟

در صورت مطالعه مطالب بالا، احتمالا این سوال نیز برای شما به وجود خواهد آمد که گواهینامه 16949 خودروسازی در اصفهان چه تاثیری رو کارخانه خواهد داشت؟ در جواب این سوال می‌توان گفت که این استاندارد به دلیل نظارت دقیقی که روی تمامی فرایندهای سازمان دارد، نه تنها قادر خواهد بود تا میزان دوباره‌کاری را در کارخانه به میزان قابل توجهی کاهش دهد، بلکه کیفیت محصولات را نیز افزایش خواهد داد. بدیهی است که با افزایش کیفیت محصولات تولیدی کارخانه میزان فروش نیز بالا می‌رود.

نکته مهمی که شاید در نگاه اول برای صاحبان کسب و کار مهم به نظر نیاید، تاثیر این استاندارد روی بازار فروش یک کارخانه است. امروزه باتوجه به تعداد زیاد کارخانه‌های تولید اتومبیل بازار فروش خودرو در تمام جهان تبدیل به بازاری رقابتی شده است. براساس نظر کارشناسان پایا توسعه یکی از عواملی که می‍‌تواند سبب برتری شما در این بازار رقابتی شود، استاندارد 16949 است. چراکه با دریافت این گواهینامه در واقع شما این پیام را به مشتری خود خواهید رساند که محصولات کارخانه شما از کیفیت و ایمنی بالایی برخوردار است.

 

عواقب عدم دریافت گواهینامه ایزو 16949 برای شرکت های خودروسازی چیست؟

گواهینامه استاندارد 16946

عواقب عدم دریافت گواهینامه ایزو 16949 برای خودروسازی ممکن است بسته به شرایط خاص و انتظارات مشتریان، نهادهای نظارتی و سایر ذینفعان متفاوت باشد. در زیر به برخی از پیامدهای احتمالی اشاره کردیم:

  • دسترسی محدود به بازار: بسیاری از تولیدکنندگان و تامین کنندگان خودرو به گواهینامه ایزو 16949 به عنوان پیش نیاز برای انجام تجارت نیاز دارند. بدون این گواهینامه، ممکن است شرکت‌ها از مشارکت در زنجیره‌های تامین خاص محروم شوند یا مشتریان بالقوه را از دست بدهند.
  • از دست دادن اعتماد مشتری: گواهینامه ایزو 16949 به عنوان شاهدی است که نشان می‌دهد یک شرکت خودروسازی سیستم‌های مدیریت کیفیت موثری را پیاده سازی کرده است. بدون آن، مشتریان ممکن است توانایی شرکت برای ارائه مداوم محصولات با کیفیت بالا را زیر سوال ببرند و ممکن است از رقبایی که این گواهینامه را دارند خرید کنند.
  • افزایش خطر شکست محصول: گواهینامه استاندارد ایزو 16949 بر فرآیندهای کیفیت، مدیریت ریسک و بهبود مستمر تاکید دارد. نداشتن گواهینامه ممکن است نشان‌دهنده فقدان کنترل‌های کیفی دقیق باشد که منجر به افزایش خطر خرابی محصول و نارضایتی مشتری می‌شود.
  • بازده عملیاتی از دست رفته: گواهینامه استاندارد 16949 پذیرش بهترین شیوه‌ها، استانداردسازی فرآیند و بهبود کارایی را ترویج می‌کند. شرکت‌هایی خودروسازی که این گواهینامه را ندارند ممکن است از مزایای فرآیندهای ساده، کاهش هزینه‌ها و بهبود بهره‌وری غافل شوند.

توجه به این نکته ضروری است که دریافت گواهینامه‌های ISO از نظر قانونی الزامی نیستند. با این حال، در صنعت خودرو، این گواهینامه به طور گسترده شناخته شده و مورد انتظار می‌باشد.

منبع:https://civilica.com/

با عضویت در کانال شرکت پایا توسعه از آخرین اخبار و رویدادها آگاهی پیدا کنید. عضویت در کانال پایا توسعه

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع سایت مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: